Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
26 · 09 · 2018

Zaśpiewaj w tłumaczeniu! Międzynarodowy Dzień Tłumacza 2018

Już po raz dziesiąty Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Krajów Unii Europejskiej EUNIC Warszawa, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce oraz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury organizują Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Święto obchodzone jest na całym świecie 30 września, w dzień Świętego Hieronima. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na istotną rolę tłumaczy w odbiorze obcojęzycznej literatury i kultury oraz uzmysłowienie czytelnikom, że swoją pracą translatorską współtworzą oni literaturę światową. Tematem tegorocznego wydarzenia jest przekład tekstów piosenek: Zaśpiewaj w tłumaczeniu!

 

Muzyka stanowi dobro kultury, które łączy ludzi z różnych zakątków świata i różnych pokoleń. Każdy z nas w dzieciństwie śpiewał, imitując zasłyszanych w radio czy telewizji piosenkarzy i piosenkarki. Nie bardzo wiedzieliśmy, o czym śpiewają, ale sprawiało nam to wielką przyjemność. Wielu z nas wspomina nastoletnie próby przekładania tekstów, szczególnie tych angielskich, bo było ich najwięcej, na język ojczysty. Jako dorośli czasem potrafimy zachwycić się tekstem w oryginale, innym razem tekst ma mniejsze znaczenie, ale nucimy melodię. Wśród tłumaczy literatury są tacy, którzy teksty piosenek traktują jak poezję i choć niełatwo ją przełożyć, oni starają się spolszczyć Boba Dylana, Luisa Llacha, Georgesa Brassensa, Serge’a Gainsbourga, Bułata Okudżawę, Jaromira Nohavicę i innych. Do rozmowy zaprosiliśmy najbardziej znanych tłumaczy tekstów piosenek, pieśni i ballad. Dziennikarza Michała Nogasia znamy jako „pana od książek”, a także miłośnika i znawcę współczesnej muzyki rozrywkowej oraz współtwórcę djowego kolektywu NOS. Po dyskusji wspólnie z Agnieszką Obszańską i Agnieszką Szydłowską zaprosi gości do tanecznej zabawy.

 

Zaśpiewaj w tłumaczeniu!

Rozmowa z tłumaczami tekstów piosenek

Udział wezmą: Carlos Marrodán Casas, Filip Łobodziński, Renata Putzlacher, Stanisław Waszak

Prowadzenie: Michał Nogaś

 

10. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TŁUMACZA

30 września 2018, g. 18.00

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Sala im. W. Krukowskiego,

Jazdów 2, Warszawa

 

Organizatorzy:

EUNIC Warszawa (Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Krajów Unii Europejskiej w Warszawie) – Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Camões I. P., Czeskie Centrum, Ambasada Republiki Czeskiej, Duński Instytut Kultury, Goethe-Institut, Instytut Francuski w Polsce, Włoski Instytut Kultury, Litewskie Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Węgierski Instytut Kultury; Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

 

Duński Instytut Kultury jest partnerem wydarzenia.

 

Więcej informacji na stronie wydarzenia: LINK