Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
17 · 11 · 2016

Sztuka zmienia miasto. Duński kolektyw Bureau Detours na Festiwalu Malta w Poznaniu

W ramach festiwalu Malta wystartowała Akademia Miasta: dwumiesięczny cykl spotkań z artystami, animatorami i badaczami z Polski, Holandii oraz Danii. To pierwsza edycja kursu mającego na celu pokazanie możliwości rozwoju miasta poprzez niestandardowe i oddolne działania. Nie mogło w niej zabraknąć przedstawicieli kraju wyznaczającego najnowsze trendy w tej dziedzinie. Duński punkt widzenia zaprezentują twórcy z grupy Bureau Detours, artystycznego kolektywu łączącego sztukę, projektowanie, architekturę i urbanistykę.

 

Dwoje artystów z kolektywu, Benny Henningsen i Matilda Ulvbielke, w czasie warsztatów pt. „Life expands from the cracks in the architecture” 19 i 20 listopada, w ostatni weekend trwania projektu, podzieli się z poznańską publicznością swoimi pomysłami na zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta. Uczestnicy spotkania będą szukać w Poznaniu miejsc wymagających interwencji, a następnie, wspólnie z członkami Bureau Detours obmyślą i przetestują rozwiązania mające zainicjować zmianę. W wybranych punktach miasta powstaną prototypy realizacji.

 

Bureau Detours to istniejąca od 2006 roku grupa artystyczna, w której skład wchodzą projektanci, rzemieślnicy, architekci i artyści wizualni. Tworzą projekty aktywizujące lokalną społeczność i służące odzyskiwaniu przestrzeni publicznej przez mieszkańców. Bureau Detours działa głównie w Danii (Kopenhaga, Aarhus i Kolding), ma także swoje oddziały w Norwegii, Francji i Holandii.

 

Więcej o projekcie

 

Duński Instytut Kultury jest partnerem projektu. Projekt jest współfinansowany przez duńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury oraz Agencję ds. Kultury i Pałaców.

 

Foto: Jagoda Waśko