Koncerty duńskich artystów podczas 62. edycji Warszawskiej Jesieni

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”
Warszawska Jesień jest festiwalem zasłużonym, z ogromną tradycją, czymś w rodzaju świadka historii. Jest to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, przez wiele lat jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy. W tym roku przypada jego 62. edycja!
62. „Warszawska Jesień” to ponad 50 festiwalowych wydarzeń, 19 prawykonań, 17 kompozytorek i kompozytorów. W programie znajdują się: teatr muzyczny, teatr dźwięku, opery i post-opery, koncerty, improwizacje, performance, intermedia, instalacje, działania w otwartej przestrzeni, spotkania, warsztaty kompozytorskie. Wśród tegorocznych wykonawców nie zabraknie również gości z Danii. Nietuzinkowych i bezkompromisowych doznań muzyczno-wizualnych dostarczą nam SCENATET, Niels Rønsholdt, a także Simon Løffler.
SCENATET jest zespołem eksperymentalnym z bazą w Kopenhadze, założonym w 2008 roku przez Annę Berit Asp Christensen. Działa w przestrzeni pomiędzy muzyką współczesną a sztuką konceptualną; w badaniach relacji między człowiekiem a sztuką nierzadko wykorzystuje środki pozainstrumentalne, ciało i zmysły. Występował na festiwalach duńskich Spor w Aarhus (2016) i Gong Tomorrow, a także Transit w Leuven, Borealis w Oslo, w Huddersfield oraz na Międzynarodowych Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadcie.
Niels Rønsholdt, ur. w 1978 roku, duński kompozytor, artysta dźwiękowy i wykonawca. Studiował na Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus u Karla Aagego Rasmussena i Benta Sørensena oraz w Berlinie u Helmuta Oehringa. Tworzy opery eksperymentalne, instalacje, performanse i muzykę koncertową. Podstawą jego kompozycji metodycznej są konstrukty konceptualne zawierające elementy performansu, tekstu i ekspresji muzycznej, nawiązujące m.in. do muzyki popularnej i dawnych gatunków. Otrzymał m.in. stypendium Junge Akademie der Künste Berlin, prestiżowy trzyletni grant Duńskiej Fundacji Sztuki i jubileuszowy grant Fundacji Augustinus. Obecnie jest profesorem kompozycji w Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus.
Simon Løffler, ur. w 1981 roku, studiował w Kopenhadze, Berlinie, Aarhus i Brukseli. Obecnie mieszka w Kopenhadze. W swoich utworach bada granice między człowiekiem a zwierzęciem. Wybrane utwory: Kwartet smyczkowy (2007) na skrzypce, klarnet basowy, kontrabas i dowolne instrumenty perkusyjne (2008) – wersja na altówkę, saksofon, dwa ustniki klarnetowe, rozstrojony fortepian, kalimbę i syntezator (2009; również wersja na wiolonczelę, ustniki klarnetowe, smyczkowany fleksaton, rozstrojony fortepian, kalimbę i syntezator), Graduale na głos solo (2009), na dwa małe cymbałki, mały syntezator Casio i fortepian-zabawkę, dla dowolnej grupy niewyspecjalizowanych wykonawców, Monodactyl na 15 kamertonów i cztery motory skokowe, Dreamwork, muzyka do filmu Petera Tscherkassky’ego (2018).
62. Warszawska Jesień
20-28 września 2019
SCENATET
Koncerty
21.09, godz. 19:30
ATM Studio, Wał Miedzeszyński 384
22.09, godz. 22:30
ATM Studio, Wał Miedzeszyński 384
Niels Rønsholdt
Koncert
21.09, godz. 19:30
ATM Studio, Wał Miedzeszyński 384
Spotkanie z kompozytorem
23.09, godz. 12:00
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
WSTĘP WOLNY
Warsztaty kompozytorskie
23.09, godz. 15:00
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Udział czynny w warsztatach – wyłącznie dla kompozytorów wcześniej zakwalifikowanych, udział bierny – wstęp wolny. Warsztaty prowadzone w języku angielskim.
Simon Løffler
Koncert
23.09, godz. 22:30
Teatr IMKA, ul. Konopnickiej 6
Program festiwalu do pobrania -> LINK