Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
05 · 11 · 2019

RHIZOME. Bazar projektów z udziałem duńskich artystów

„Rhizome. Bazar Projektów” to nowa formuła spotkań roboczych artystów, dizajnerów i aktywistów kulturowych zaangażowanych w partycypacyjne formy tworzenia sztuki i projektowania. W ich ramach zaproszeni goście publicznie prezentują swoje formy działania i poddają je dyskusji.

 

W pierwszym wydarzeniu tego cyklu udział wezmą także artyści z Danii:

Grete Aagaard, projekt „Sigrids Stue”.

 

Sigrids Stue jest projektem artystycznym i platformą, działającą na osiedlu Gellerup

w Aarhus, w Danii. Realizuje projekty we współpracy z lokalnymi, krajowymi

i międzynarodowymi partnerami. Jego działalność opiera się na długotrwałych projektach kolaboracyjnych, które angażują międzynarodowych artystów, teoretyków oraz lokalne organizacje i instytucje kulturalne. Ponadto Sigrids Stue prowadzi Szkołę Rysowania dla lokalnych dzieci.

 

Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum, projekt “Growroom” oraz inne projekty z zakresu dizajnu zaangażowanego.

 

Growroom to sferyczne, miejska farma, która umożliwia ludziom uprawianie własnego jedzenia tuż za progiem domu. Stara się wspierać nasze codzienne poczucie dobrego samopoczucia w miastach, tworząc małą oazę lub architekturę umożliwiającą zrobienie sobie przerwy w naszej dynamicznej scenerii społecznej, pozwala ludziom na kontakt

z naturą. Przebywając w Growroom czujemy i smakujemy obfitość ziół i roślin. Pawilon, zbudowany jako kula, może swobodnie stanąć w dowolnym kontekście. Wskazuje kierunek rozwoju współczesnej architektury tworzonej do wspólnego użytkowania.

 

„Rhizome. Bazar Projektów” jest elementem programu projektu RHIZOME – Ośrodek Badań Sztuki Partycypacyjnej i Dizajnu Partycypacyjnego. Spotkanie jest współorganizowane przez Fundację „Kultury ponad Kulturą”, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Duński Instytut Kultury/Danish Cultural Institute in Poland w Warszawie.

 

PROGRAM

16:45-17:00 Agnieszka Wołodźko, powitanie

17:00-17:30 Grete Aagaard, prezentacja projektu “Sigrids Stue”

17:30-18:00 Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum, prezentacja projektu “Growroom” i innych projektów z obszaru zaangażowanego dizajnu

18:00-18:30 Samuel Kalika, prezentacja projektu “Critical Concrete”

18:30-19:00 Inês Cavaco, prezentacja projektu “Identidades – Movimento Intercultural”

19:00-19:30 Dyskusja

 

RHIZOME. BAZAR PROJEKTÓW #1

14.11.2019 r., g. 16:45

Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40

 

Finansowego wsparcia udzieliły: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii i Ministerstwo Kultury Danii w ramach programu współpracy kulturalnej i dialogu między Danią i Polską: Polen-satsningen 2018-2020.