Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
EN/PL
30 · 06 · 2017

Polsko-duński jazz na Copenhagen Jazz Festival

W ostatnich 10 latach duża grupa młodych Polaków wyjechała na studia muzyczne do Danii, gdzie szkolili się na wydziałach jazzu w konserwatoriach w Esbjerg, Odense i Kopenhadze. Tam rozpoczęła się ich współpraca z duńskimi kolegami, z którymi stworzyli zespoły i z którymi dziś często koncertują w Danii i w Polsce, wydają płyty i zdobywają muzyczne nagrody.

 

Efektem wzajemnej inspiracji i współpracy jest dobra mieszanka skandynawskiego jazzu i polskiej tradycji muzycznej. Będzie jej można posmakować podczas serii koncertów, które odbędą się w Danii i w Polsce. Projekt powstał z inicjatywy czworga polskich muzyków mieszkających w Danii: Tomasz Licak, Tomasz Dąbrowski, Maciej Kądziela oraz Radek Wośko są liderami polsko-duńskich zespołów, które wystąpią 10 lipca w KoncertKirken podczas jednego z najważniejszych europejskich festiwali jazzowych Copenhagen Jazz Festival. TOM Trio, K.R.A.N., Radek Wosko’s Atlantic Quartet oraz Maciej Kadziela’s Taste of the World zagrają również 11 lipca – w centrum kultury HusetKBH odbędzie się koncert inspirowany muzyką Krzysztofa Komedy, któremu towarzyszyć będzie pokaz duńskiego filmu w reż. Henninga Carlsena oraz live VJ (Sven Dam Meinild).

Radek Wośko

Druga część projektu odbędzie się jesienią w Polsce. Planowane są koncerty w ramach festiwalu Jazztopad we Wrocławiu (22.11) oraz w klubach jazzowych w Warszawie, Szczecinie i Opocznie.

 

Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są: Duński Instytut Kultury, Ambasada RP w Kopenhadze, KoncertKirken oraz JazzDanmark i DJBFA.

 

Program koncertów w ramach Copenhagen Jazz Festival:

 

10/07 KoncertKirken

g. 16 Tom Trio
g. 18 K.R.A.N.
g. 20 Radek Wosko Atlantic Quartet
g. 22 The Taste of the World

 

11/07 Huset KBH

g. 17  Pokaz filmu „Ludzie się spotykają …..” w reż. Henninga Carlsena z muzyką Krzysztofa Komedy

g. 19  Dyskusja panelowa nt. duńsko-polskiej współpracy, prowadzenie Tomasz Licak

g. 20 Koncert w wykonaniu Polish Danish Jazz Days Ensemble oraz live VJ Sven Dam Meinild

 

W ramach Copenhagen Jazz Festival (7-16.lipca) zagrają również inne świetne polsko-duńskie zespoły, których liderami są lub w których skład wchodzą byli i obecni polscy studenci duńskich konserwatoriów: Tomo Jacobson, Artur Tuźnik, Szymon Pimpon Gąsiorek, Jędrzej Łagodzinski, Malwina Kołodziejczyk, Andrzej Jarosiński, Mariusz Praśniewski, Marek Konarski, Brian Massaka.

Więcej na: www.jazz.dk

Artur Tuźnik

Na górnych zdjęciach: Tom Trio (Tomasz Dąbrowski, Nils Bo Davidsen i Anders Mogensen) oraz Tomasz Licak