Polish Graphic Art Medley – wystawa polskiej sztuki plakatu w Kopenhadze

Polish Graphic Art Medley
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę „Polish Graphic Art Medley”, której kuratorem jest Filip Chodzewicz. Wystawa łączy dwie dynamiczne choć różniące się stolice sztuki: Warszawę – miejsce powstania polskiej szkoły plakatu i tym samym prekursorkę projektowania graficznego oraz Kopenhagę, która obecnie uznawana jest za światowego lidera w dziedzinie wzornictwa.
Wystawa ta jest zbiorem prac najważniejszych twórców polskiej sztuki plakatu powstałych latach 1950-2018. „Polish Graphic Art Medley” ukazuje duńskiej publiczności historię polskiej grafiki, jednocześnie przybliżając te dwa kraje i ukazując, jak wiele mamy ze sobą wspólnego.
Polska grafika była doceniana od 1892 roku, a tym samym była zaliczana do światowej czołówki, szczególnie w 1925 roku po znaczącym sukcesie „Polskiego Pawilonu” podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu. Międzynarodowe osiągnięcia podniosły autorytet Działu Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która od początku przyciągała wielkie talenty. Słynąca także ze swoich wędrownych wystaw, warszawska ASP nadała sztuce plakatu istotne znaczenie nie tylko w Polsce, ale także za granicą – w Finlandii, ZSRR, Francji, Włoszech i USA. Wkrótce nabywanie polskich dzieł sztuki i wystaw indywidualnych z udziałem polskich artystów-plakacistów stało się powszechne w galeriach w całej Europie, obu Amerykach, a także Japonii. Taki rozwój wydarzeń przyczynił się następnie do powstania w latach 60. tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu, której głównymi inicjatorami byli Józef Mroszczak i Henryk Tomaszewski. Do jej najważniejszych przedstawicieli należeli m.in.: Jan Lenica, Franciszek Starowieyski, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy, Wiktor Górka, Stasys Eidrigevicius, Andrzej Pągowski, Lech Majewski, Wiesław Rosocha i Ryszard Kaja, których prace znajdują się i wzbogacają kolekcje muzeów takich jak MoMA lub Guggenheim w Nowym Jorku, a także są częścią wielu kolekcji w Paryżu, Moskwie i Tokio.
Teraz te ikoniczne dzieła przybywają do Kopenhagi. W oparciu o ich estetykę, szerokie spektrum stylów i technik, a także znaczenie w kontekście społeczno-politycznym, zebrane prace tworzą wgląd w każdego z ich twórców. Co więcej, reprezentują one wyjątkowość, geniusz narracji, wielopłaszczyznowość oraz ekspresyjny charakter polskiej sztuki plakatu.
Duński Instytut Kultury jest partnerem wystawy.
Kurator: Filip Chodzewicz
Czas trwania wystawy: 15.02-03.03.2019
Wernisaż: 15.02.2019, godz. 17.00
Gdzie: Galeria VESS, Oehlenschlægersgade 36, 1663 Kopenhaga
Godziny otwarcia galerii: od poniedziałku do piątku 14.00-19.00, weekendy: 12.00-17.00
Wystawa została zrealizowana przy wsparciu Ambasady RP w Kopenhadze, Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Danii, KULTURAdk i duńskiego Ministerstwa Kultury, w ramach programu współpracy kulturalnej i dialogu między Danią i Polską: Polen-Satsningen 2018-2020.