Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
EN/PL
13 · 03 · 2018

Operatorzy i cele. Rune Peitersen na Kraków Photomonth

Praca duńskiego artysty Rune Peitersena „Operatorzy i cele” będzie częścią wystawy zbiorowej Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego na międzynarodowym festiwalu fotografii Kraków Photomonth. W wystawie weźmie udział 7 międzynarodowych artystów pod kuratelą Iris Sikking z Holandii.

 

Wystawa zostanie otwarta w kwietniu w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, gdzie potrwa do zamknięcia festiwalu w czerwcu. Rune Peitersen weźmie udział w wernisażu oraz w festiwalowym spotkaniu mistrzowskim, w ramach którego zaproszeni goście zaprezentują swoje prace w szerszym kontekście, opowiadając o swoich doświadczeniach i praktyce artystycznej i odpowiedzą na pytania publiczności.

 

Prezentowana w ramach wystawy praca duńskiego artysty „Operatorzy i cele” przedstawia widziane z perspektywy ziemi drony wojenne oraz obserwowane przez ich operatorów cele, czyli ludzi. Projekt próbuje opisać relację pomiędzy Operatorami i Celami i ich wzajemny wpływ na siebie, wynikający z fizycznej obecności dronów.

Używając dostępnych w Internecie amerykańskich filmów promujących wojskowe drony bojowe, próbuję pokazać ludzki pierwiastek [...] w tym systemie zabijania, czyli m.in. odczłowieczenie, mające miejsce gdy działania wojenne są sprowadzane do ciągłej inwigilacji i "polowania" drapieżnika na swoją zdobycz. Próbuję pokazać także rolę technologii nadzoru i obrazów, które stają się pośrednikami pomiędzy operatorami i ich celami.
Rune Peitersen

 

Tegoroczna edycja Kraków Photomonth odnosić się będzie do tematów cyberprzestrzeni (w tym takich zagadnień jak władza, kontrola, maszyna), krajobrazu (relacja człowiek-natura, epoka antropocenu) oraz przestrzeni publicznej (migracje, granice, strach).

 

Duński Instytut Kultury jest partnerem wydarzenia.

 

Wystawa Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego

Wernisaż: 13.04.2018, g. 18.00

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

plac Szczepański 3A, Kraków

Wystawa potrwa do 24.06.2018

 

http://photomonth.com/pl/

http://www.runepeitersen.com/

 

Zdjęcia: Rune Peitersen, Kraków Photomonth