Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
30 · 09 · 2019

Nagroda Literacka Gdynia dla Bogusławy Sochańskiej

Bogusława Sochańska laureatką Nagrody Literackiej Gdynia

Znamy laureatów 14. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA!

 

Tłumaczka Bogusława Sochańska, Eseistka Olga Drenda, poetka Małgorzata Lebda oraz prozaiczka Zyta Rudzka zostały laureatkami tegorocznej – czternastej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w piątek, 30 sierpnia, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu w Warszawie, została wyróżniona tą niezwykle prestiżową nagrodą za przekład Alfabetu autorstwa duńskiej poetki Inger Christensen.

 

Poniżej uzasadnienie werdyktu:

 

„Bogusława Sochańska z kolei chyba naprawdę próbowała nas przekonać, że Inger Christensen napisała swój Alfabet po polsku. Ale że kapituła NLG nie w ciemię bita, szybko odkryła, co się tutaj wyprawia. Nie zwiedzie nas żaden tam ciąg Fibonacciego, na którym oparta jest struktura tego konceptualnego tomu poezji. Nie przestraszy ukazana w nim wizja bliskiego końca świata, który rozpada się przez swój rozrost, przez nasz, ludzki nadmiar, a który Bogusława Sochańska – przepraszam: Inger Christensen − próbuje powstrzymać kunsztowną formą poetycką. Jeśli zaś tłumaczka liczyła na to, że nie znamy duńskiego, to niniejszym pragnę oficjalnie poinformować, iż kapituła NLG nigdy, przenigdy nie da się nabrać, że abrikostræ to po polsku antonówka, a nie morela. Skoro już jednak tak się zdarzyło, że w obu językach, polskim i duńskim, kilka podobnych słów zaczyna się na tę samą literę, to biorąc pod uwagę parę innych czynników, takich jak nadzwyczajna inwencja, doskonałe ustawienie tonacji, twórcze wyzyskanie formalnych ograniczeń i przedefiniowanie poetyckiego minimalizmu, Nagrodę Literacką Gdynia 2019 w kategorii przekład na język polski postanowiliśmy przyznać Bogusławie Sochańskiej za tłumaczenie Alfabetu Inger Christensen.”

 

Inger Christensen (1935-2009), wybitna przedstawicielka duńskiego postmodernizmu. Uhonorowana m.in. Nagrodą Nordycką Akademii Szwedzkiej (1994), Austriacką Nagrodą Państwową w dziedzinie literatury (1994), Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Poezji w Liège (1995). Przez wielu europejskich krytyków uważana była za duńską kandydatkę do Nagrody Nobla.

 

Polecamy również rozmowę Michała Nogasia z Bogusławą Sochańską, podczas której dyrektorka Duńskiego Instytutu w Warszawie opowiada m.in. o języku Andersena,  o tym, że jego baśnie to także lektura dla dorosłych, a także o duńskiej poetce Inger Christansen.  -> LINK