Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
EN/PL
24 · 08 · 2017

Jan Holger Jerichau: Wystawa rzeźby i grafiki

Duńska sztuka z polskim rodowodem jesienią zawita do Warszawy. Wystawa Jana Holgera Jerichau będzie pretekstem do opowieści o słynnej w Europie XIX wieku malarce – Elizabeth Jerichau-Baumann, Polce z pochodzenia i prababce artysty. Ekspozycję rzeźb i grafik można oglądać w PROM Kultury na Saskiej Kępie od 6 do 30 września.

 

Głęboki humanizm, przekonanie o duchowym związku człowieka z przyrodą i obowiązku dbania o naturę – twórczość Jana Holgera Jerichau to bogactwo znaczeń. Bystre spojrzenie widza odnajdzie w nich rozmaitość nurtów. Artysta inspiruje się kolażem, a także sztuką afrykańską i egipską. Zainteresowania te można dostrzec w powracających motywach masek, zwierząt i totemów.  Rzeźby o organicznych formach, drzeworyty, linoryty, rysunki ołówkiem i węglem już we wrześniu będzie można oglądać w warszawskim PROMIE Kultury. Na co dzień dzieła Jerichau są częścią prestiżowej kolekcji Museum Jorn, a w duńskich galeriach pojawiają się od niemal pół wieku.

 

Ekspozycja prac Jana Holgera Jerichau nie bez przyczyny ma miejsce właśnie w stolicy. To pretekst do opowiedzenia historii artystycznego rodu. Duński rzeźbiarz i grafik jest związany z Warszawą poprzez swoją prababkę. Odkrywaną dziś w Danii na nowo, a słynną w Europie XIX wieku, malarkę Elisabeth Jerichau Baumann. Urodzona na warszawskim Żoliborzu, wykształcona na studiach malarskich w Düsseldorfie, wystawiała swoje prace w Paryżu, Londynie, Monachium, Berlinie. Wiedniu, Kopenhadze. Malowała na zamówienie wielu dworów królewskich i jako pierwsza osoba z Zachodniej Europy zyskała dostęp do tureckich haremów. Baumann przyjaźniła się ze znamienitymi osobistościami swojej epoki – Dickensem, braćmi Grimm, a także Hansem Christianem Andersenem, którego dwukrotnie sportretowała. Mimo że urodziła się w niemieckiej rodzinie i opuściła Warszawę w wieku 19 lat, uważała się za Polkę.

 

W PROM Kultury będzie można zobaczyć zarówno grafiki i rzeźby Jana Holgera Jerichau, jak i mniejszą prezentację poświęconą życiu oraz twórczości słynnej malarki Elisabeth Jerichau Baumann i artystycznego rodu, którego była założycielką.

 

Wystawa wpisuje się w wydarzenia organizowane przez wybrane warszawskie galerie w ramach tygodnia sztuki WarsawByArt  W jego programie znajdzie się spotkanie z kuratorką wystawy, Bogusławą Sochańską, w dn. 23.09 o godz. 11.00 w PROM-ie Kultury.

 

Wystawa rzeźby i grafiki: Jan Holger Jerichau
Wernisaż 6 września, wystawa będzie otwarta do końca września 2017 r.

PROM Kultury, ul. Brukselska 23, 00-001 Warszawa

Organizator: Duński Instytut Kultury w Warszawie

 

Zdjęcia:

  1. Jan Holger Jerichau w pracowni
  2. Fragment autoportretu Elisabeth Jerichau Baumann, Museum Frederiksborg, fot. Kit Weiss