Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
27 · 05 · 2019

Future Living. Duńskie miasta przyszłości w poznańskim Bałtyku

Szkoła integrująca mieszkańców miasta, budownictwo cyrkularne, zrównoważone mieszkania społeczne czy tymczasowe realizacje budujące tożsamość nowej dzielnicy, to tylko niektóre z prezentowanych na wystawie Future Living. Duńskie miasta przyszłości ambitnych projektów architektonicznych i koncepcji urbanistycznych, będących w trakcie realizacji lub zrealizowanych w ostatnich latach w różnych częściach Danii.

 

Prezentowane projekty pokazują, w jaki sposób tamtejsze miasta i peryferia podchodzą do wyzwań, z którymi przyjdzie nam się wkrótce zmierzyć. Ekspozycja koncentruje się na kilku z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych w ramach agendy ONZ, w której urbanizacja, klimat i jakość życia wskazane zostały jako jedne z najważniejszych globalnych wyzwań. Projekty podejmują więc tematy: zrównoważonego rozwoju miast i terenów podmiejskich, jakości życia i edukacji oraz adaptacji do zmian klimatycznych, i są przykładami na to, jak można myśleć o przyszłości i wpływać na rozwój społeczny niezmniejszający szans kolejnych pokoleń.

 

Celem wystawy jest zachęcenie mieszkańców europejskich miast do dyskusji na temat naszej wspólnej przyszłości. Problemy społeczne, z którymi mierzymy się dzisiaj, powinniśmy wykorzystać jako okazję do wymyślenia lepszych rozwiązań: wszyscy możemy wnieść ważny głos do debaty na temat przyszłego rozwoju i zdecydować jak będziemy żyć za 30 lat.

 

Future Living. Duńskie miasta przyszłości to międzynarodowa wystawa, która powstała w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Aarhus 2017. Swoją zagraniczną podróż rozpoczęła w Warszawie, gdzie była prezentowana w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK (8.03-26.05.2019). Kolejnym miejscem prezentacji jest Bałtyk/Concordia Design w Poznaniu.

 

Jej polska edycja została przygotowana merytorycznie przez organizację Rising Culture and Business z Danii we współpracy z Miastem i Gminą Aarhus oraz Duńskim Instytutem Kultury w Polsce.

 

Współorganizatorami wystawy w Polsce są: Miasto Stołeczne Warszawa, OW SARP oraz Concordia Design.

 

Finansowego wsparcia udzielili: Miasto i Gmina Aarhus, Region Środkowej Danii, Fundacja Aarhus 2017, fundacje Dreyers Fond i Boligfonden Kuben oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii i Ministerstwo Kultury Danii w ramach programu współpracy kulturalnej i dialogu między Danią i Polską: Polen-satsningen 2018-2020.

 

Wystawa Future Living. Duńskie miasta przyszłości

Wernisaż:

30 maja

17:30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Carina Serritzlew – hol biurowca Bałtyk

18:00 – otwarcie wystawy – hol biurowca Bałtyk

 

Czas trwania wystawy: 30.05-31.08

Gdzie: Bałtyk

Roosevelta 22, 60-829 Poznań

 

Więcej informacji na temat wystawy i programu wydarzeń na stronie: LINK