Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
08 · 05 · 2016

Nowa Kopenhaga, nowa Warszawa? Wykład Jana Christiansena

Ponad 300 km ścieżek rowerowych. Autobusy zasilane energią elektryczną. Kąpielisko miejskie w centrum miasta. Baseny, skwery, parki i przestrzenie wspólne w zasiągu 15-minutowego spaceru dla każdego mieszkańca. Nierealne? Taka właśnie jest Kopenhaga, najbardziej przyjazne miasto na świecie. Czy Warszawa może wyglądać podobnie?

 

Duński Instytut Kultury w Polsce, Wolskie Centrum Kultury i Oddział Warszawski SARP zapraszają na wykład Jana Christiansena – architekta i współautora rewolucyjnej przemiany Kopenhagi, który odbędzie się 18 maja, godz. 18:00 w Pawilonie SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie.

 

Spotkanie, organizowane w ramach projektu Nowa Towarowa, będzie okazją by dowiedzieć się, jak Kopenhaga z przeciętnej europejskiej stolicy zmieniła się w nowoczesną metropolię i jedno z najbardziej przyjaznych mieszkańcom miast świata, zachowując przy tym swoją tożsamość. Jan Christiansen pokaże m.in. związki pomiędzy zrównoważonym projektowaniem miasta a kształtowaniem się nowej kultury miejskiej, opowie o intensywnym rozwoju nowych kopenhaskich dzielnic, które zbliżyły mieszkańców do miasta, a także spróbuje wyjaśnić, dlaczego radykalne ograniczenie ruchu samochodowego w centrach miast wpływa na zaangażowanie społeczne ich mieszkańców. Jakie wnioski może wyciągnąć z tych doświadczeń Warszawa?

 

Jan Christiansen jest wykładowcą Duńskiej Szkoły Architektury i członkiem krajowego zespołu doradców duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych ds. estetyki w architekturze, krajobrazie i sztuce. Jako naczelny architekt Kopenhagi w latach 2001-2010 przyczynił się do największego rozwoju miasta w ostatnim stuleciu.

 

18 MAJA, GODZ. 18:00

PAWILON SARP, UL. FOKSAL 2

wykład w jęz. angielskim, będzie tłumaczony na język polski

 

WSTĘP WOLNY.

 

Spotkanie jest elementem projektu NOWA TOWAROWA. To wspólne działanie Wolskiego Centrum Kultury, Miasta Stołecznego Warszawa, Muzeum Warszawy, Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz dwóch firm: Ghelamco i Skanska. Łączy potencjał wiedzy architektów, urbanistów, socjologów, ekonomistów oraz mieszkańców Warszawy. Poprzez cykl warsztatów eksperckich i konsultacji społecznych prowadzony jest proces budowania nowej tożsamości rejonu ulicy Towarowej.

 

Foto: Kamila Szuba

 

Wydarzenie na FB

 

Wywiad z Janem Christiansenem, Gazeta Wyborcza 19.06.2016 http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,20254107,kopenhaga-miasto-na-predkosc-pieszego-tu-chce-sie-spedzac.html#BoxLokWawLink