Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
EN/PL
15 · 09 · 2017

Europejski Dzień Języków 2017

Konferencje, warsztaty, gry językowe i koncerty w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Częstochowie oraz ogólnopolskie lekcje języków obcych dla szkół prowadzone przez Skype’a. Tak w dużym skrócie prezentuje się tegoroczny program obchodów Europejskiego Dnia Języków pod hasłem „Znajomy język obcy”. Wydarzenia odbywać się będą przez dwa tygodnie, od 18 września do 1 października.

 

Idea wielojęzyczności, która przyświeca Europejskiemu Dniu Języków, jest z roku na rok coraz bardziej aktualna. Jej podstawą jest zjednoczenie w różnorodności – języki łączą społeczeństwa, sprzyjają poznawaniu innych krajów i ułatwiają zbliżenie międzykulturowe, a to wszystko dziś, w czasach kiedy szczególnie potrzebujemy wzajemnego zrozumienia i porozumienia, jest niezwykle aktualne. Dlatego, już po raz 16., w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Języków, ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy.

 

Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków to wydarzenia w czterech polskich miastach – Warszawie, Częstochowie, Krakowie i Wrocławiu. Składają się na nie warsztaty dla nauczycieli, dzieci i rodziców, debaty, konkursy, koncerty, pokazy filmowe czy gra miejska w Krakowie i Wrocławiu.

 

W ramach tegorocznych obchodów organizatorzy ponownie zaplanowali, cieszące się dużą popularnością, lekcje języków obcych prowadzonych przez Skype’a. Oprócz popularnych języków (angielski, niemiecki, hiszpański), będzie można również spróbować swoich sił z językami, których na co dzień nie spotyka się tak często (słowacki, duński czy estoński). W sumie szkoły będą mogły zarejestrować się na blisko 100 lekcji w 16 europejskich językach. Lekcje skierowane są do szkół w całej Polsce, a do wzięcia w nich udziału wymagana jest wcześniejsza rejestracja online. Szczegóły dotyczące lekcji i procesu rejestracji znajdują się na stronie internetowej www.edj.org.pl – rejestracja rozpoczyna się 8 września i potrwa do wyczerpania miejsc.

 

Zapraszamy do wspólnego świętowania Europejskiego Dnia Języków:
Warszawa 27 września-1 października
Wrocław 21-29 września
Częstochowa 26 i 30 września
Kraków 1 października
lekcje przez Skype’a 18-29 września

 

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej EUNIC-Warszawa oraz EUNIC-Kraków, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, Urząd Miasta Częstochowy