Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
17 · 10 · 2018

Dzień duński z Line Knutzon podczas Festiwalu Sztuk Czytanych

W dniach 22-24 października rusza w Teatrze WARSawy Festiwal Sztuk Czytanych, współorganizowany przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT. Będzie to okazja do zapoznania się ze sztukami ukraińskimi, duńskimi, austriackimi i niemieckimi

w interpretacji warszawskich aktorów. Przewidziano również spotkania z ich autorami

i tłumaczami. Każdy z trzech dni festiwalu będzie poświęcony nowym sztukom innego kraju.

 

Duńską dramaturgię reprezentować będzie Line Knutzon, aktorka i dramatopisarka, której styl bywa porównywany do stylu Samuela Becketta. Jej sztuki z powodzeniem są wystawiane w Danii i za granicą, były tłumaczone m.in. na szwedzki, angielski, norweski, niemiecki i francuski.

 

Na festiwalu w Teatrze WARSawy 24 października zostaną przeczytane jej dwie komedie – „Wkrótce nadejdzie czas”, w przekładzie Bogusławy Sochańskiej i reżyserii Karoliny Kirsz oraz „Gitarzyści” w przekładzie i reżyserii Pawła Partyki.

 

DZIEŃ DUŃSKI – 24 października, start: 19:00

 

Line Knutzon – „Wkrótce nadejdzie czas”, przekład Bogusława Sochańska, reżyseria Karolina Kirsz

W centrum sztuki stoi małżeństwo upiorne w swojej przeciętności, żyjące w stanie wielomiesięcznej abstynencji seksualnej. Chcieliby usiąść i podyskutować o ważkich sprawach jak normalni ludzie, ale nie mają żadnych poglądów. Pewnego dnia pada propozycja, że będą zamieniać się rolami skrajnych prawicowów i lewicowców.

Na zawsze pozostaną jednak w idealnym, przeciętnym środku – czyli nigdzie. Utwór jest komedią w duchu Latającego Cyrku Monty Pythona, w której wszyscy wplątują się

w dziwaczne romanse, układy, intrygi.

 

Line Knutzon – „Gitarzyści”, przekład i reżyseria Paweł Partyka

Komedia skrząca się absurdalnym humorem. Grupa przyjaciół, tytułowych gitarzystów, gromadzi się pod domem przyjaciela, który zmarł w niewyjaśnionych, wybitnie nierockandrollowych okolicznościach (wiemy tyle, że „zamieszany” był w to toster). Muzycy chcą ustalić listę utworów na podwórkowy koncert in memoriam. „Gitarzyści” są też satyrą na mechanizmy demokracji. Bohaterowie poddają każdą, nawet najdrobniejszą, decyzję głosowaniu, po krótkiej chwili i tak zapominając, za jaką opcją chcieli się opowiedzieć.

 

Festiwal Sztuk Czytanych

22-24 października 2018 r.

Teatr WARSawy

Rynek Nowego Miasta 5/7, Warszawa

 

Duński Instytut Kultury jest partnerem wydarzenia.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Więcej informacji na: www.teatrwarsawy.pl

 

Zdjęcie: Mikkel Tjellesen