Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
10 · 10 · 2016

Dobra szkoła: Duńczycy o architekturze. Spotkanie Europejskich Stolic Kultury Wrocław 2016 i Aarhus 2017

Czy dobra architektura sprzyja nauce? Jak będzie wyglądała szkoła przyszłości? Co to jest Danish Duality? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć  Thomas Bang Madsen z duńskiej pracowni architektonicznej Cebra. Jego wykładowi  towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego „Dobra szkoła”, w którym duńscy architekci opowiedzą, w jaki sposób dobrze zaprojektowane przestrzenie mogą spełniać rolę „drugiego nauczyciela” i pomagać uczniom osiągać lepsze wyniki.

 

Wydarzenie odbędzie się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury  we Wrocławiu, który stanie się również platformą spotkania ESK Wrocław 2016 z przedstawicielami ESK Aarhus 2017. Ceremonię zakończenia DoFA’16 uświetni prezentacja pt. „Architektura przyjazna mieszkańcom”, podczas której dyr. programowa Aarhus 2017 Juliana Engberg i Carina Serritzlew z organizacji The Architecture Project,  przedstawią program ESK Aarhus 2017 ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w obszarze architektury, w tym Tygodnia Architektury „RISING”. Prezentacja we Wrocławiu odbędzie się dwa dni po oficjalnym ogłoszeniu programu ESK Aarhus 2017!

 

Thomas Bang Madsen jest architektem i partnerem w pracowni CEBRA, w której pracę rozpoczął po ukończeniu Szkoły Architektury w Aarhus. Od tamtej pory, jako główny architekt, nadzorował liczne projekty budynków edukacyjnych i kulturalnych w Danii i poza nią.

 

CEBRA jest duńską pracownią architektoniczną i projektową założoną w 2001 r. W biurze pracuje interdyscyplinarny zespół 40 architektów, konstruktorów, urbanistów, nauczycieli akademickich i pracowników administracji. Pracownia ma siedzibę w Aarhus (Dania) oraz filię w Abu Zabi (ZEA).

Jednym z głównych obszarów pracy biura w ostatnich latach jest projektowanie placówek edukacyjnych i miejsc służących uczeniu się w kraju i za granicą.

 

Program ESK Aarhus 2017 koncentruje się na poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania przyszłości za pomocą sztuki i kultury, stawiając jednocześnie na zrównoważony rozwój. Motto „Let’s Rethink”  podkreśla, że w roku Europejskiej Stolicy Kultury Aarhus pragnie przekształcić środkową Danię w laboratorium kultury, w którym testowane będą alternatywne rozwiązania.

 

Projekt został zorganizowany z inicjatywy Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, we współpracy z SARP Wrocław oraz The Architecture Project i ESK Aarhus 2017. Jest współfinansowany przez duńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Kultury oraz Agencję ds. Kultury i Pałaców.

 

13.10.2016 g. 18.00-19.30

„Dobra szkoła”- pokaz filmu (17′)

„Danish Duality” – wykład Thomasa Bang Madsena/CEBRA

Muzeum Architektury, Wrocław, ul. Bernardyńska 5

 

14.10 g. 19.30-21.30

Zakończenie DoFA’16: „Architektura przyjazna mieszkańcom” – Juliana Engberg (ESK Aarhus 2017, Dania), Carina Serritzlew (The Architecture Project, Dania). Ogłoszenie laureatów Honorowej Nagrody SARP Wrocław

Muzeum Architektury, Wroclaw, ul. Bernardyńska 5

 

Więcej:

www.dofa.pl

www.facebook.com/DolnoslaskiFestiwalArchitektury

www.wroclaw.sarp.org.pl

 

Foto: Danish Cultural Institute