Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
EN/PL
12 · 03 · 2018

Christine Pryn na koncertach we Wrocławiu

Duńska skrzypaczka Christine Pryn zagra w kwietniu dwa koncerty we Wrocławiu, na których zaprezentuje utwory współczesnych kompozytorów.

Christine Pryn została zaproszona do wzięcia udziału w koncercie inaugurującym 31. edycję festiwalu polskiej muzyki współczesnej Musica Polonica Nova. Wykona na nim utwór znanego wrocławskiego kompozytora Rafała Augustyna Tam/Tu. Koncert na skrzypce, głosy i instrumenty, napisany specjalnie dla niej.

 

Drugim koncertem artystki w Polsce będzie recital solowy w ramach cyklu muzycznego Współbrzmienia w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Skrzypaczka zagra na nim utwory Pierre’a Bouleza, Rafała Augustyna (wykonanie z udziałem kompozytora), Benta Sørensena oraz Lery Auerbach.

 

Musica Polonica Nova to jeden z nielicznych festiwali prezentujących współczesną polską twórczość muzyczną. Jego program opiera się na prawykonaniach utworów polskich kompozytorów, prezentowanych przez wybitnych artystów z kraju i zagranicy. W tym roku festiwal podejmie refleksję nad wpływem internetu na sztukę i zachowania społeczne. Prezentowana muzyka nie będzie skierowana do hermetycznego środowiska znawców, lecz wejdzie w reakcję z otaczającą rzeczywistością. Tegoroczny festiwal będzie zderzał i przetwarzał orkiestrę symfoniczną z improwizującym muzykiem, klasyczny gatunek opery z multimediami czy muzykę tradycyjną z eksperymentalną, redefiniując w ten sposób to, czym jest doświadczenie koncertowe.

 

 

Współbrzmienia prezentują utwory artystów tworzących w XX i XXI wieku. To współczesne dźwięki kompozycji napisanych kilka lat bądź dekad temu, rozbrzmiewające między barokowymi stropami, obiektami z czasów romantyzmu i wirtualnymi śladami Mickiewicza.

 

Christine Pryn – uznana duńska skrzypaczka wykształcona w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej, Akademii Muzycznej Carla Nielsena oraz Folkwang University of Arts w Essen. Lekcje gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 9 lat. Specjalizuje się w muzyce XX wieku i utworach współczesnych, współpracowała z czołowymi kompozytorami, w tym z Krzysztofem Pendereckim. Ma w swoim dorobku występy na festiwalach muzycznych w 25 krajach i koncerty z wieloma narodowymi orkiestrami symfonicznymi.

 

Organizatorzy: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, Związek Kompozytorów Polskich, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Duński Instytut Kultury jest partnerem koncertów

Dofinansowano ze środków duńskiego Ministerstwa Kultury i Agencji ds. Pałaców i Kultury

Koncert inauguracyjny 31. edycji festiwalu Musica Polonica Nova 2018

20.04.2018, g. 19.00

NFM, Sala Główna

plac Wolności 1, Wrocław

http://bit.ly/2FvpD9E

 

Recital solowy Christine Pryn w ramach cyklu Współbrzmienia

22.04.2018, g. 17.00

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, Wrocław

http://bit.ly/2HurhVu