Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
EN/PL
11 · 10 · 2017

Białe noce w bibliotece czyli tydzień z kulturą skandynawską

Po nocach z kulturą amerykańską, włoską czy hiszpańską, do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zawita kultura skandynawska! Białe noce w bibliotece, czyli tydzień z kulturą skandynawską to wyjątkowe spotkania z literaturą, kulturą, historią i nauką krajów skandynawskich: Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Finlandii.

 

Wydarzenie skierowane jest do szerokiej grupy odbiorców – dzieci, młodzieży oraz dorosłych – i obejmuje m.in. cykle wykładów omawiających poszczególne obszary geograficzne i przyrodnicze, w tym Jutlandię z jej malowniczymi krajobrazami i Kopenhagę – miasto syrenki. Na wykładach poruszane będą także tajemnice świata Wikingów, mitologii skandynawskich i języka staronordyckiego. Program obfituje również w warsztaty językowe, plastyczne i rękodzielnicze.

 

Nie zabraknie też przeżyć literackich. W tej sekcji przewidziano np. wykład dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury, Bogusławy Sochańskiej, o Hansie Christianie Andersenie:

Baśnie H.Ch. Andersena tłumaczone były na ponad 150 języków, są cenione przez czytelników w każdym wieku, o różnych poziomach wykształcenia, w różnych kręgach kulturowych i wyznaniowych. W tradycji polskiej recepcji podobnie jak w wielu innych krajach jego dzieło sprowadzono jednak do poziomu bajek dla dzieci i zubożono jego wartość literacką. W efekcie nadinterpretacji lub manipulacji zmitologizowano także biografię pisarza. Bogusława Sochańska stara się obalać mity dotyczące jego życia i osoby i pokazywać wartość jego dzieła niemającego sobie równych w historii literatury, a poprzez analizę dawnych tłumaczeń wykazać, jak doszło do zredukowania Andersena do autora bajek dla dzieci.

 

Zapraszamy również na anglojęzyczną prezentację naszych praktykantów Amandy Laasholdt i Adnana Tajića The Many Faces of Denmark oraz do obejrzenia wystawy Baśnie Andersena w polskiej ilustracji książkowej w holu pomiędzy Aulą Główną a Audytorium im. W. Danka.

 

24.10.2017, 12:00-13:30

Andersen znany i nieznany / Bogusława Sochańska

Wykład połączony z prezentacją

 

26.10.2017, 9:30-10:45

The Many Faces of Denmark / Amanda Laasholdt i Adnan Tajić

Wykład w języku angielskim połączony z prezentacją

 

Audytorium Danka

Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego

ul. Podchorążych 2, Kraków

 

Szkoły i przedszkola proszone są o wcześniejsze zgłoszenie liczby uczestników zainteresowanych udziałem w poszczególnych wydarzeniach do 18.10.2017

 

Strona wydarzenia: www.bg.up.krakow.pl/noc_skandynawska