Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
EN/PL
01 · 04 · 2017

Wiersze w mieście. 27 tysięcy wierszy w Warszawie

1 kwietnia – w Warszawie pojawia się właśnie 27 tysięcy wierszy. Stolica kwitnie poezją w przestrzeni miejskiej, kawiarniach, klubach i niezależnych księgarniach. Tego rodzaju promocji poezji w Polsce jeszcze nie było. To pierwsza odsłona akcji „Wiersze w mieście”, która zrodziła się ze znanej kampanii „Wiersze w metrze”.

 

„Wiersze w mieście” nie pozostawią warszawiakom wyboru – mieszkając w stolicy nie da się przez cały kwiecień nie przeczytać choć jednego wiersza. Wszystko dlatego, że od dziś można obcować z nimi na co dzień – w drodze do pracy, podczas rutynowych czynności, czy w oczekiwaniu na przyjazd autobusu. Wiersze opanowały całe miasto, pojawiając się na 27 tysiącach różnorodnych nośników – na plakatach, przystankach komunikacji miejskiej, w centrum Warszawy, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Ponad sto kawiarni wyda kilkanaście tysięcy kubków z kawą „ubranych” w poezję. Wiersze zawisły również w klubach, a kameralne księgarnie i miejskie biblioteki ukryły zakładki z poezją w wybranych książkach.

 

Wiersze zostały napisane przez siedemnastu europejskich poetów, niektóre z nich specjalnie na tę okazję. Motywem przewodnim akcji „Wiersze w mieście” jest Europa wraz z całym swoim bogactwem kulturowym, ale też współczesnymi problemami. Europa jako wspólnota uniwersalnych wartości, kolebka kultury i przestrzeń umożliwiająca wymianę myśli. Wiersze reprezentują różnorodność tradycji, kultury oraz poglądów, są także świadectwem zmian, jakie dzieją się na naszych oczach.

 

W projekcie udział bierze m.in. duński poeta Thomas Boberg ze swoim wierszem „Europa”, który przetłumaczyła na polski Bogusława Sochańska.

Thomas Boberg

Thomas Boberg, duński poeta i prozaik, urodził się w 1960 roku. Zadebiutował w 1984 roku. Jest autorem niespełna dwudziestu tomików wierszy. W 1996 roku uznanie przyniósł mu reportaż z podróży Sølvtråden, za którym poszły cztery kolejne. Lirykę Boberga charakteryzuje swoisty niepokój związany z potrzebą podróży, konfrontacji ze światem zewnętrznym i w tym kontekście z sobą samym. W wierszach z ostatnich lat dochodzi do głosu także krytyka społeczno-polityczna. W uznaniu wysokiej klasy jego twórczości Państwowa Fundacja Sztuki przyznała Thomasowi Bobergowi w 2001 roku dożywotnie stypendium twórcze. Poeta dwukrotnie był nominowany do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej: w 2000 roku za reportaż Americas i w 2006 roku za tom wierszy Livsstil. W 2012 roku wyróżniono go prestiżową Nagrodą Duńskiej Akademii.

Jacy jesteśmy dziś, my, Europejczycy? Dokąd dążymy? Czy i jak rozumiemy kulturową wspólnotę europejską? - To pytania, które musimy sobie zadawać, jeśli chcemy sprostać wymaganiom czasu próby, w jaki wkroczyliśmy. Czy zadają je sobie, a jeśli tak, to jak na nie odpowiadają poeci? - oto, co przyświecało nam przy formułowaniu tematu projektu "Wierszy w mieście"
mówi Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie
Europejskie perspektywy spotkają się w Warszawie w projekcie EUNIC by tworzyć pełniejszy obraz rzeczywistości, której wszyscy doświadczamy codziennie choćby odrobinę. Poezja jest zaprzeczeniem krzywego zwierciadła, warto po nią sięgnąć i poddać rzeczywistość refleksji
komentuje Sabra Daici, dyrektorka Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie
Po raz kolejny wychodzimy ze sztuką w przestrzeń miejską. Cieszymy się, że mieszkańcy Warszawy zetkną się z poezją. Podróż do pracy, do szkoły stanie się okazją do przeczytania wierszy, które w większości po raz pierwszy zostały przetłumaczone na język polski. Wspaniale móc tworzyć projekt, który ukazuje bogactwo i różnorodność kulturową Europy. Szukajcie wierszy na przystankach, w kawiarniach i bibliotekach
mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską. Projekt „Wiersze w mieście” współorganizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Partnerem projektu jest Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Staromiejski Dom Kultury.

 

Wiersze w mieście

1-30 kwietnia – przestrzeń miejska, kawiarnie i kluby w Warszawie

25 kwietnia – spotkanie z poezją w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich

Przeczytaj wiersze: www.wierszewmiescie.eu

 

Kontakt dla mediów:

Dominika Dombrowska

Business & Culture

d.dombrowska@businessandculture.pl

tel. 793 919 162