Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
11 · 12 · 2019

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch DOCS

Już 5 grudnia startuje 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, jedna z największych na świecie imprez prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

 

Jednym z tytułów, który pojawił się w programie festiwalu jest duński film

Oskarżony człowiek w reżyserii Jonasa Bruuna.

 

Opis filmu: 

Kryzys migracyjny na Morzu Śródziemnym trwa nieprzerwanie od 2014 roku. Salam Aldeen, sam będąc uchodźcą, nie mógł siedzieć bezczynnie. Już kilka godzin po wylocie z Danii pomagał na Lesbos przybijającym do brzegu w przepełnionych łodziach przybyszom. Za ten akt współczucia został oskarżony przez straż przybrzeżną o przemyt ludzi. Wraz z kilkoma innymi członkami organizacji pozarządowej Team Humanity, którą założył, czeka na proces. Grozi mu od 10 lat więzienia aż do dożywocia, ale ponieważ nie może opuścić Grecji, pomaga dalej. Film Jonasa Bruuna odbiera się jak wyrzut sumienia Europy – szczególnie aktualny w roku głosowania w Parlamencie Europejskim rezolucji w sprawie akcji poszukiwawczych i ratownictwa na Morzu Śródziemnym. Nie przez przypadek oryginalny tytuł tego dokumentu można tłumaczyć jako „sąd nad człowieczeństwem”.

 

PROJEKCJE
Kinoteka Sala 4
10.12 / 18:15
(Po projekcji spotkanie z gościem)
U-jazdowski Kino
11.12 / 20:30

 

Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć 52 filmy i spektakl niezależnej moskiewskiej grupy teatralnej Teatr.doc. Poza filmami festiwal to wachlarz wydarzeń specjalnych: dyskusji, debat i spotkań z gośćmi. WatchDocs odbędzie się od 5 do 12 grudnia w Kinotece, Kinie Muranów i U-jazdowski Kino.

 

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Więcej informacji o festiwalu na www.watchdocs.pl

 

Duński Instytut Kultury jest partnerem wydarzenia.