Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
17 · 10 · 2020

16. Spoken Word Festival

Tegoroczny SPOKE’N’WORD FESTIVAL będzie inny niż poprzednie edycje. Spotkamy się w maseczkach, przyłbicach, chustach. Będziemy zachowywać od siebie odległość. Niektórzy z nas zostaną w domach i stamtąd będą uczestniczyć w wydarzeniu wirtualnie. Podstawowym pytaniem w czasach pandemii stało się to, kiedy możemy się otworzyć, a kiedy musimy się zamknąć. Napięcie pomiędzy otwartym a zamkniętym dostało szereg nowych kontekstów – chodzi przecież nie tylko o fizyczne oddalenie, lecz o emocjonalną i społeczną alienację, lęk o zdrowie przemieszany z potrzebą swobodniejszego odetchnięcia. Rok 2020 jest rokiem walki o oddech – dla siebie, dla grup dyskryminowanych, dla planety. Być może także dla poezji spoken word?

 

Podczas 16. SPOKE’N’WORD FESTIVAL podobnie jak poprzednio będziecie mogli przekonać się o różnorodności podejść do poezji spoken word. Do udziału zostali zaproszeni artyści z Danii (Peter Dyreborg), Austrii, Czech, Litwy, Niemiec, Polski, Portugalii i Szwajcarii. Zaproszone poetki i poeci – mistrzowie slamu i poezji spoken word w swoich krajach – pracowali ze sobą online i w ten sposób przygotowali performans dla polskiej publiczności. Performans zostanie wyświetlony jako film (ok. 60 min) z polskimi napisami).

 

Poezja spoken word w eksperymentalny sposób czerpie z literatury, muzyki, teatru i performansu. Jest hybrydą, dzięki której możemy doświadczyć innej rzeczywistości lub kilku rzeczywistości naraz. Przełamując ograniczenia gatunkowe i bawiąc się konwencjami literackimi, muzycznymi czy teatralnymi, pozwala przemycić treści całkiem serio: bolesne, wyparte, zmarginalizowane. W tym tkwi jej największa siła.

 

Spoke’n’Word Festival to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal poezji spoken word i jeden z niewielu warszawskich festiwali poetyckich odbywających się nieprzerwanie od 16 lat.

 

16. SPOKE’N’WORD FESTIVAL
OTWARCIE-ZAMKNIĘCIE

sobota 17.10.2020 | g. 18.00

 

ORGANIZATORZY:
EUNIC WARSZAWA (STOWARZYSZENIE NARODOWYCH INSTYTUTÓW KULTURY KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ W WARSZAWIE) –

Austriackie Forum Kultury | Czeskie Centrum Warszawa | Duński Instytut Kultury | Ambasada Litwy | Goethe-Institut Warschau | Instytut Camõesa | Ambasada Szwajcarii