Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
EN/PL
18 · 10 · 2019

15. edycja kultowego festiwalu Spoke’n’Word w Warszawie

Musimy pogadać

Podczas 15. SPOKE’N’WORD FESTIVAL będzie można przekonać się o różnorodności podejść do poezji spoken word. Do udziału zostali zaproszeni artyści z Danii (Dennis Buchleitner), Austrii, Czech, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwajcarii i Węgier. Zaproszone poetki i poeci – mistrzowie slamu i poezji spoken word w swoich krajach – przygotują specjalny performans dla polskiej publiczności.

 

Hasło 15. edycji kultowego festiwalu Spoke’n’Word Festival Warsaw, Musimy pogadać, zaczerpnięte z jednego z wierszy, bezpośrednio odnosi się do kryzysu, w jakim znaleźliśmy się wszyscy. Galopujące zmiany klimatyczne, nierówności społeczne, konsumpcyjne modele życia, podwójne standardy, sztywne role społeczne dla kobiet i mężczyzn, przemoc w rodzinie… To te ciemniejsze tematy, jakie musimy poruszyć, przezwyciężyć rozmową i – działaniem. A zaraz obok funkcjonują sprawy codzienne: fondue z taniego sera, świeżo skoszona trawa, listy do młodego siebie, piosenki Cyndi Lauper, mecze piłki nożnej. O tym też musimy pogadać!

 

Poezja spoken word w eksperymentalny sposób czerpie z literatury, muzyki, teatru i performansu. Jest hybrydą, dzięki której możemy doświadczyć innej rzeczywistości lub kilku rzeczywistości naraz. Przełamując ograniczenia gatunkowe i bawiąc się konwencjami literackimi, muzycznymi czy teatralnymi, pozwala przemycić treści całkiem serio: bolesne, wyparte, zmarginalizowane. W tym tkwi jej największa siła.

 

Spoke’n’Word Festival to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal poezji spoken word i jeden z niewielu warszawskich festiwali poetyckich odbywających się nieprzerwanie od 15 lat.

 

 

Dennis Buchleitner (Dania) slamer z wieloletnim doświadczeniem. Jeden

z najbardziej aktywnych artystów spoken word w Danii – poza występowaniem na scenie prowadzi slamy i warsztaty. Trzykrotny finalista krajowych Mistrzostw Slamu. Jego styl określić można jako zabawne połączenie wartkiego liryzmu i silnie zaznaczonej obecności na scenie.

 

SPOKE’N’WORD FESTIVAL

♦ MIĘDZYNARODOWE POETYCKIE SHOW
♦ SLAM (slam poetyki przed performansem, nagroda: 500 zł, zapisy -> LINK)

 

Kiedy: sobota 26.10.2019 | godz. 18.00

Gdzie: Dom Zabawy i Kultury DZiK

Belwederska 44A, Warszawa

 

Kuratorka: Natalia Malek

Animacje: Ola Wasilewska

Prowadzenie slamu: Grzegorz Bruszewski i Wojtek Cichoń (Kidd)

Plakat: Aleksandra Lampart

 

Wstęp wolny

 

 

ORGANIZATORZY:

EUNIC Warszawa, (Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Krajów Unii Europejskiej w Warszawie) – Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Goethe-Institut Warschau, Instytut Camõesa, Ambasada Szwajcarii w Polsce, Węgierski Instytut Kultury, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce.

 

Duński Instytut Kultury jest organizatorem wydarzenia.