Jesteś na stronie Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce  Nasze biura na świecie Created with Sketch.
23 · 10 · 2019

14. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów w Gdańsku

W kręgu duńskiej ilustracji

Kto spiera się z Bogiem i jakie pomysły ma babcia diabła? Czego boi się królik?

I dlaczego przytulamy się do drzewa, kiedy wieje wiatr? Kto mieszka w jelitach, a potem rusza w niebo, ku nowej przygodzie?

 

Trzy pokolenia duńskich artystów: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen i Kamila Slocinska opowiedzą nam, jak rozmawiać z dziećmi na tematy nieoczywiste i trudne w sposób zrozumiały, lekki i kolorowy. Pomagają w tym książki o przetrwaniu, miłości i nadziei,

o tym, że przyjaźń i współpraca mogą stać się początkiem nowego, lepszego świata…

 

Zapraszamy na 14. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów, które upłyną w kręgu kultury duńskiej. W programie wystawa, warsztaty i spotkania oraz stworzone specjalnie dla nas widowisko narracyjne dla dzieci i dorosłych.

 

Program z udziałem duńskich ilustratorów

8 LISTOPADA (PIĄTEK)

15.00, ASP w Gdańsku, sala 302, III piętro

Wuwu & Co., czyli cyfrowe opowieści Kamili. SPOTKANIE

 

Prezentacja artystki Kamili Slocinskiej o ilustracjach, aplikacjach, ich zakładaniu i ich tworzeniu – wykład dla wszystkich: od studentów Akademii Sztuk Pięknych po miłośników książek obrazkowych w każdym wieku.

 

Historia Wuwu to aplikacja i opowieść w obrazkach, książeczka obrazkowa, którą oglądasz i którą tworzysz. Możesz ją czytać jak książkę, gdy Twoje urządzenie mobilne jest w bezruchu. Podnosząc je przenosisz się do wypracowanego świata pełnego dziwnych stworzeń i skomplikowanych decyzji. Używając iPada lub iPhone’a można opowiedzieć 5 historii na różne sposoby. W projekcie autorka kładzie nacisk na to, aby oglądane obrazki dawały wrażenie odręcznie rysowanych ilustracji, charakterystycznych dla drukowanych książek dla dzieci. Dzięki temu, niezależnie od tego, w jaki sposób będą „czytane”, stworzą spójny, harmonijny świat.

 

 

18.00, Ratusz Staromiejski

Trzy pokolenia i trzy spojrzenia. Tysiąc historii. SPOTKANIE

 

Tysiąc opowieści na temat dziecięcej książki obrazkowej z perspektywy trzech pokoleń artystów zaprezentują: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen i Kamila Slocinska – mistrzowie, uczniowie i… przyjaciele. Znają się od lat, czasami dzielą wspólną pracownię, zapraszani są na wspólne wystawy, współpracują niejednokrotnie z tymi samymi, uznanymi autorami książek, jak np. Louis Jensen czy Kim Fupz Aakeson.

 

Reprezentują trzy różne postawy artystyczne i bardzo różne techniki. Łączy ich śmiałość w operowaniu kreską i barwą, ale przede wszystkim odwaga w podejmowaniu tematów dotyczących skomplikowanych emocji i wrażliwości dziecka, trudnych relacji z dorosłymi i otoczeniem, wielkich i małych problemów oraz sposobów radzenia sobie z nimi, a także tematów powszechnie uważanych w literaturze dziecięcej za tabu.

Na spotkaniu artyści opowiedzą nam o tym, czy i jak na przestrzeni ostatnich 40 lat zmieniała się tematyka ilustrowanych książek dla dzieci i sposób jej ujmowania, jaki jest ich osobisty stosunek do poruszanych treści.

 

 

19.00, Ratusz Staromiejski

Trzy Pokolenia. Trzy spojrzenia. WERNISAŻ WYSTAWY KSIĄŻEK I ILUSTRACJI

 

Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen i Kamila Slocinska to nie tylko różny dorobek artystyczny – zaczynając od 150 książek zilustrowanych przez Lilian do 11 tytułów najmłodszej z artystów – Kamili, to również trzy niezwykle różne osobowości, temperamenty i style. Posługują się najrozmaitszymi technikami, ale ich wspólną cechą jest śmiałość w operowaniu perspektywą (świat przedstawiony w ich ilustracjach potrafi mocno odbiegać od pionu), skalą (ich bohaterowie miewają wielkie głowy i maleńkie kończyny) i estetyką (cudownie piękna brzydota!). Posiłkowanie się naiwnością typową dla rysunku dziecka staje się dla nich strategią artystyczną. Stawiają na szczerość wypowiedzi, dynamizm i ekspresję. Podczas wystawy podziwiać będziemy wybór ilustracji i książek autorstwa zaproszonych artystów.

 

 

9 LISTOPADA (SOBOTA)

 

11.00–12.00, Ratusz Staromiejski

Niespodzianka. WARSZTATY DLA DZIECI Z RODZICAMI

Prowadzenie: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen, Kamila Slocinska

Wiek dzieci: 5–10 lat, liczba osób: 25

Uczestników warsztatów czeka kredkowa przygoda. Stworzą obrazkową historię pełną planet i gwiazd. Dowiedzą się, jak ciekawie komponować i kadrować, a także twórczo wykorzystywać element improwizacji.

 

Zapisy: https://evenea.pl/event/bsi2019niespodziankadladzieci/

 

 

13.00–14.30, Ratusz Staromiejski

Niespodzianka. WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

Prowadzenie: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen, Kamila Slocinska

Liczba osób: 25

Uczestnicy warsztatów wyruszą w podróż wizualną, której finał będzie niespodzianką. Dzięki warsztatom przekonają się, że wszyscy umiemy rysować, a liczą się przede wszystkim kreatywność i oryginalne pomysły.

 

Zapisy: https://evenea.pl/event/bsi2019niespodziankadladoroslych/

 

 

17.00, Ratusz Staromiejski

Przy kawie o ilustracji. SPOTKANIE

Nieformalne, kameralne spotkanie z duńskimi i polskimi ilustratorami przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Nasi goście rozmawiać będą na bliskie im tematy: o ulubionych książkach (koniecznie ilustrowanych!), o swoich projektach (już zrealizowanych i tych wymarzonych), o ilustrowaniu tematów nieoczywistych, „niegrzecznych” lub trudnych dla dzieci i dorosłych. O inspiracjach i negocjacjach, czyli o blaskach i cieniach rynków wydawniczych w Danii i Polsce. Wysłuchamy opowieści o kulisach pracy ilustratora:

o technikach, narzędziach i materiałach – słowem o wszystkim, czego chcieliby Państwo dowiedzieć się o procesie twórczym.

Spotkanie moderować będą Bogusława Sochańska z Duńskiego Instytutu Kultury

i dr Anita Wincencjusz-Patyna z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY.

NA WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY.

Zapisy na warsztaty dla grup szkolnych: link

 

Duński Instytut Kultury jest współorganizatorem wydarzenia.